aaarent.cz REALITNÍ KANCELÁŘ - PRAHA - CENTRUM AAArent.cz   reality on-line

Realitní poradna - často kladené dotazy

Neváhejte se nás zeptat. Vložte svůj dotaz do pole níže, odpověď Vám bude zaslána na email.

Často kladené dotazy


Chci prodat dům a nevím za kolik, můžete mi poradit jak na to?

Určení tržní ceny nemovitosti není jednoduchá záležitost avšak nesmírně důležitá. Je-li prodejní cena stanovená nízko, připraví se prodávající o část svých peněz, pokud je nastavena příliš vysoko, prodej se neúměrně prodlužuje a je nutné slevovat z ceny, což může mít rovněž negativní dopady. Fundovaně může stanovit tržní cenu odborný odhadce nebo realitní makléř. Dle mého názoru dokáže lépe stanovit reálnou tržní cenu zkušený realitní makléř, který již v daném regionu prodal mnoho nemovitostí a má tak velmi důležité zkušenosti. Odborní odhadci postupují spíše dle tabulek a koeficientů a chybí jim zkušenosti se samotným prodejem. Tržní cenu nemovitosti ovlivňuje mnoho faktorů (především lokalita, dopravní dostupnost, atraktivita obce, infrastruktura a mnoho dalších). Máte-li zájem o bezplatný poradenský servis ohledně ceny Vaší nemovitosti doporučuji Vám sjednání si schůzky s naším makléřem působícím ve Vašem regionu. Náš kvalifikovaný makléř na základě domluvy Vás osobně navštíví, vyhodnotí a následně doporučí, za jakou nejvyšší možnou cenu lze Vaši nemovitost prodat.

S manželem jsme koupili rodinný dům na hypotéku a domek je zatížený zástavou. Máme finanční potíže a z toho důvodu uvažujeme o jeho prodeji. Můžeme ho prodat, když na něm vázne zástavní právo ve prospěch banky?

Ano, v tomto případě je však nutné oslovit banku (v jejíž prospěch je nemovitost zastavena) a vyžádat si aktuální výši závazku z nesplaceného úvěru k datu předpokládaného prodeje. Stanovisko by mělo obsahovat i potvrzení banky, že po uhrazení závazku z úvěru dojde k výmazu zástavního práva.

Lze financovat družstevní byt hypotékou?

Ano, dnes již je tato forma financování možná u více finančních institucí, ovšem jen při dodržení určitých specifických podmínek Vámi vybrané banky. Financování družstevního bytu je oproti financování bytu v osobním vlastnictví mírně komplikovanější. Družstvo musí umožnit kupujícímu, který kupuje byt od člena družstva, převod bytu do osobního vlastnictví následně po převodu členských práv a povinností. Proces schvalování a čerpání takového úvěru probíhá stejným způsobem jako u formy osobního vlastnictví, avšak u bytů v družstevním vlastnictví předchází těmto krokům některé další. Jde zejména o komunikaci s družstvem, písemný souhlas družstva s převodem bytu do osobního vlastnictví, splacení anuity, podpis smlouvy o převodu členských práv a povinností, poplatky za převod atd. Je třeba si zjistit, zda převod bytu vůbec umožňují stanovy družstva. Naopak výhodou takových převodů je především fakt, že převodce nemusí platit daň z převodu nemovitostí, která se platí u bytů v osobním vlastnictví. Byty v družstevním vlastnictví bývají rovněž vlivem komplikovanějšího financování levnější. Když si představíte, co vše se skrývá za takovým převodem bytu a vyřízením hypotéky, je nejlepší se v takových případech obrátit rovnou na seriózní realitní kancelář či zkušeného finančního poradce.

Jaký je nejjistější způsob prodeje nemovitosti?

Přirozeně přes realitní kancelář. Pokud si vyberete správnou a kvalitní realitní kancelář, máte jistotu, že nepřijdete ani o svoji nemovitost ani o peníze. Realitní kancelář na celý obchod dohlédne a vše si prověří.

Proč nabízet svoji nemovitost přes realitní kancelář?

Realitní kancelář má mnohem větší možnosti inzerce nemovitosti v několika médiích současně, většinou si také vede databázi poptávajících klientů a tím pádem má také větší šanci k nalezení případného zájemce. Většina realitních kanceláří také inzeruje na speciálních realitních serverech, kam běžný občan nemá vůbec přístup, aby tam svoji nemovitost zadal.

Jak probíhá spolupráce s realitní kanceláří?

Všechny námi nabízené nemovitosti si nejprve prohlédneme. Pokud nemáte fotografie či plánky, sami si je zhotovíme. Podrobně si nemovitost zdokumentujeme, zkontrolujeme, zda nemovitost je skutečně ve Vašem vlastnictví, vypočítáme reálnou, ale nejvyšší možnou cenu na trhu a sepíšeme s Vámi smlouvu o zprostředkování prodeje či pronájmu. Poté nabídku v kanceláři zpracujeme a nabízíme. Případným zájemcům, po předchozí domluvě s Vámi, nemovitost ukazujeme a v případě, že se kladně rozhodnou, dokončíme obchod sepsáním smluv a předáním peněz.

Podle čeho si vybrat dobrou realitní kancelář - je lepší menší či větší?

Dobrou realitní kancelář si vybíráme podle mnoha kritérií. Nezáleží na velikosti kanceláře, počtu zaměstnanců či na adrese jejího sídla, ale především záleží na kvalitě nabízených služeb, znalostech, zkušenostech, osobním přístupu a doporučeních.

Seriozní realitní kancelář si neúčtuje nikdy žádné peníze předem. Provize jsou splatné až po úplném dokončení obchodního případu. Na všechny Vaše otázky jasně odpoví. Zajistí obchod, jak se říká, od A až po Z. Snaží se Vám vyhovět ve všech směrech. Nepočítá si přemrštěné provize ani neúčtuje za pochybné náklady.

Jak se vyvarovat podvodníků?

Nabídněte svoji nemovitost přes kvalitní a seriozní realitní kancelář. Realitní kancelář na celý obchod dohlédne a vše si prověří. I realitní kancelář je ale potřeba si dnes dobře vybrat. Existuje totiž spousta rádoby "realitních kanceláří", které nemají žádné znalosti, zkušenosti, právní zázemí apod. a jsou to pouze jednotlivci, kteří se snaží si takto sem tam přivydělat.

Pokud se rozhodnete nabízet svoji nemovitost bez realitní kanceláře (což v dnešní době vůbec nedoporučuji), je velice důležité si pečlivě prověřit nejen případného kupce, se kterým jednáte sami, ale také hlavně všechny smlouvy, které podepisujete. V případě, že si děláte obchod sami, zbytečně nešetřete na nesprávném místě a nechte si všechny smlouvy napsat a zkontrolovat právníkem, který spolupracuje s některou realitní kanceláří.

Co znamená výhradní (exkluzivní) a nevýhradní (neexkluzivní) smlouva?

Výhradní (exkluzivní) smlouva znamená to, že si po pečlivém zvážení vyberete jednu realitní kancelář, které Vaši nemovitost svěříte a ta bude nabízet Vaši nemovitost sama jako jediná kancelář na trhu. Ani vy jako majitel ve většině případů nemovitost sám nenabízíte.

Nevýhradní (neexkluzivní) smlouva dovoluje majiteli nabídnout nemovitost do více realitních kanceláří a zároveň si ji nabízet i sám. Doporučujeme vždy uzavřít smlouvu výhradní a to proto, že realitní kancelář má v tomto případě nejen větší možnost inzerce Vaší nemovitosti a tím pádem také rychleji nalezne případného zájemce, ale také většina realitních kanceláří věnuje výhradním zakázkám větší pozornost než nevýhradním.

Je lepší uzavřít s realitní kanceláří výhradní (exkluzivní) nebo nevýhradní (neexkluzivní) smlouvu?

Naše realitní kancelář preferuje výhradní smlouvu a to z několika důvodů: Výhradní zakázky mají vždy přednost před ostatními a realitní kancelář jim věnuje větší pozornost. Prezentace výhradní zakázky má vždy větší možnosti a tím i šanci na rychlejší nalezení případného zájemce. Pokud majitel uzavře nevýhradní smlouvu a nemovitost nabízí více realitních kanceláří, výsledný efekt pro konečného zájemce je spíše odrazující, protože danou nemovitost najde v inzerci několikrát, s různým popisem, různými cenami a čím více kanceláří nemovitost nabízí, tím spíše bude nabídka vypadat v očích zájemce jako zřejmě neprodejná - právě proto, že ji majitel nabízí v tolika realitních kancelářích. Nakonec se zájemce na takovou nemovitost nepůjde ani podívat, protože si řekne, že je jistě někde háček, protože jinak by daná nemovitost nebyla nabízena tolika kancelářemi.

Jaké dokumenty potřebuji pro nabídku v realitní kanceláři?

K tomu, abyste nemovitost mohli nabízet, musíte nejprve prokázat, že nemovitost je skutečně ve Vašem vlastnictví (výpisem z katastru nemovitostí, darovací či kupní smlouvou, nájemní smlouvu na družstevní byt nebo jiným dokumentem).

Proč bych měl prodej svěřit zrovna Vaší kanceláři?

Protože se Vám budeme snažit nemovitost prodat za nejvyšší možnou cenu na trhu, protože pro nás nejste jednorázový obchodní partner, chceme abyste byl maximálně spokojen a při Vašem příštím obchodu se na nás opět s důvěrou obrátil.

Ale proč bych Vám měl podepsat výhradní smlouvu?

Protože výhradní smlouva je pro Vás garancí toho, že pro Vás budeme intenzivně pracovat, nebudeme Vás nutit slevovat, abychom byli první kdo tzv. "urve" provizi a v neposlední řadě pro kupce je to záruka solidnosti Vaší nabídky.

Proč bych měl platit provizi?

V konečném důsledku není zcela jednoznačné, kdo provizi vlastně platí, zda-li Vy nebo kupující. Vy dostanete Vámi požadovanou sumu a ještě ušetříte čas, nervy a starosti při prodeji Vaší nemovitosti, protože my vše uděláme za Vás. To přece za provizi stojí ne?

Co když mi kupce nenajdete, budu Vám něco platit?

V tomto případě nebudete platit vůbec nic. Veškeré náklady spojené s prodejem jdou na vrub realitní kanceláře.

Co když si kupec celou obchodní transakci rozmyslí, to se přece stává ne? Co potom?

Ano, i toto se může stát. V tom případě se s Vámi podělíme rovným dílem o rezervační zálohu, která zájemci propadne. Samozřejmě hledáme pro Vás dál jiného kupce.

Vyřídíte za mne i daň z převodu nemovitosti a budete jednat s Katastrálním úřadem?!

Samozřejmě, tyto služby jsou u nás zdarma a jsou zcela běžné.

Daň z převodu nemovitosti

Daň z převodu nemovitosti se odvádí při prodeji nemovitostí v osobním vlastnictví (netýká se tedy družstevních bytů). Její výše je stanovena na 3 % z ceny - a vždy se porovnává cena uvedená v kupní smlouvě a cena stanovený znaleckým posudkem (odhad nemovitosti). Daň se pak vždy vypočítá z té ceny, která je vyšší. Daň z převodu nemovitosti je povinen platit vždy prodávající. Kupující je v tomto případě ručitelem za zaplacení daně. Proto doporučujeme kupujícím, ošetřit platbu daně ve smlouvě. Prodávající má povinnost podat daňové přiznání pro daň z převodu nemovitosti, jehož přílohou musí být kopie kupní smlouvy a znalecký posudek, do 3 měsíců od zápisu dané nemovitosti na nového vlastníka v katastru nemovitostí. Zároveň při podání přiznání je prodávající povinen daň uhradit. Přiznání se podává příslušnému finančního úřadu v místě, kde byla nemovitost prodána.

Prodal jsem družstevní byt, musím zaplatit daň z převodu nemovitostí?

V tomto případě nejde o prodej nemovitosti, ale o převod členských práv a povinností, k nimž se váže rovněž užívání bytu v budově, kterou vlastní bytové družstvo. Vzniká pouze daňová povinnost na dani z příjmu fyzických osob - k tíži převodce, a to pokud cena za prodej členských práv a povinností přesáhla cenu, za kterou byla tato práva a povinnosti nabyta a doba mezi nabytím a prodejem nepřesáhla 5 let.

Chtěla bych pronajmout svůj byt. Jak ale získám jistotu, že nájemce bude platit řádně a včas?

Opravdová jistota, že nájemce bude platit řádně a včas neexistuje. Mnoha komplikacím však lze předejít uzavřením kvalitní a důsledné nájemní smlouvy. Je dobré si sjednat nejkratší možné (avšak zákonné) výpovědní lhůty v případě nedodržení povinností vyplývajících z nájemní smlouvy. Vhodné je si rovněž získat reference o nových nájemnících, zajistit si 2-3 měsíční vratnou kauci, která slouží jako ochrana proti zničení vnitřního vybavení či neplacení nájemného. Rovněž je vhodná občasná kontrola stavu bytu.

Chtěla bych koupit pozemek a postavit si dům. Jak poznám, že se jedná o pozemek k výstavbě?

V tomto případě Vám doporučím obrátit se na městský úřad, obecní úřad či magistrát (respektive na příslušný stavební úřad), kde ve většině případů mají zpracovaný územní plán. V územním plánu se přesně určují možnosti využití pozemku v daném území (zda lze na daném pozemku stavět a jaké jsou zde regulativa - co se zde může stavět). Stejně tak důležité je ověřit si možnost napojení na inženýrské sítě a jejich kapacitu u správců jednotlivých sítí (elektřina, voda, plyn, kanalizace).

Přidat téma >

Nebyla přidána žádná témata.

 •  
  Prodej bytů v Praze

  Sníte o bydlení v novém pražském bytě? FINEP má pro vás řešení!

  Nemovitosti Praha 6

  Makléřky ze Šestky, tým zkušených profesionálek na reality v Praze 6

   


   
  Copyright© 2020  Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank